DĖL KLAIPĖDOS IR PALANGOS SAVIVALDYBĖS VEIKSMŲ, ĮRENGIANT DAUGIAU VIEŠŲJŲ TUALETŲ IR ŠIUKŠLIADĖŽIŲ PAJŪRYJE

Klaipėdos miesto savivaldybės merui Vytautui Grubliauskui, 

Palangos miesto savivaldybės merui Šarūnui Vaitkui


VšĮ „Žaliosios politikos institutas“, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys ir jų iniciatyvą palaikantys pajūrio gyventojai bei poilsiautojai ragina Klaipėdos ir Palangos miesto savivaldybes pasirūpinti tuo, kad poilsiauti galima būtų kultūringai ir gerbiant jūrą: įrengiant pajūryje daugiau viešųjų tualetų ir šiukšliadėžių.

Baltijos jūra vis labiau kenčia nuo eutrofikacijos – maistinių medžiagų (fosforo, azoto) pertekliaus, dėl kurio išveši dumbliai ir kita augmenija, sumažėja vandens skaidrumas, ima daugintis bakterijos. Dėl to masiškai dūsta žuvys bei kiti vandens organizmai, žmonėms kyla pavojus užsikrėsti įvairiomis ligomis. Reikia skatinti vietos ūkininkus pereiti prie atsakingos žemdirbystės, nes žemės ūkyje naudojamas mėšlas ar mineralinės trąšos, kurias sudaro azoto, nitratų ir amonio junginiai, su požeminiais vandenimis greitai nunešami į upes, o iš jų – į jūrą. Kai kurių poilsiautojų kultūros stoka taip pat prisideda prie eutrofikacijos procesų: maudomasi su muilu ir šampūnu, šlapinamasi vandenyje. Šlapime esantis fosforas yra pagrindinis cheminis elementas, skatinantis melsvadumblių dauginimąsi.

Higienos gydytojų nuomone, norint žmones atpratinti šlapintis jūroje, paplūdimiuose turi būti pakankamai tualetų. Šiuo metu poilsiautojai skundžiasi jų stygiumi.

Taip pat Baltijos jūros aplinkai itin didelį pavojų kelia plastiko atliekos, nes jų gyvavimo laikotarpis itin ilgas (plastikinis buteliukas suyra tik per 400-500 metų). Plastikas ne tik teršia vandenis, bet ir kenkia jūros gyvajai gamtai: praryjamas žuvų, ruonių, paukščių. Poilsiautojai, kuriems bus sudarytos sąlygos savo atliekas rūšiuoti, išmesti patogiai į arti jų esančias šiukšliadėžes, prisidės prie Baltijos jūros apsaugos nuo plastiko taršos.

 

Prašome šį kreipimąsi pripažinti peticija Lietuvos Respublikos peticijų įstatymo nustatyta tvarka. 


Autorius:VšĮ „Žaliosios politikos institutas“
Adresatas:Klaipėdos miesto savivaldybės meras Vytautas Grubliauskas, Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus
Kategorija:Aplinkosauga
Sukurta:2014-07-28

Pasirašyti galite čia:

Pvz.: V.Pavardenis
Nebus skelbiamas viešai
Saugos kodas
pakartokite paveikslėlyje matomą saugos kodą